Barkoding w starożytnym jeziorze

Grupa badaczy z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, przewodzi międzynarodowemu zespołowi naukowców, realizującemu pionierskie wielkoskalowe badania różnorodności biologicznej i ewolucji unikatowej fauny najstarszego jeziora w Europie, liczącego sobie ponad milion lat. Badania, oparte o zaawansowane metody trankryptomiczne i metabarkodingowe, odbywają się w ramach konsorcjum naukowego International Barcode of Life (iBOL), w skład którego wchodzi Wydział BiOŚ UŁ oraz stworzona na nim inicjatywa Polish Barcode of Life (PoLBOL).

Grupa badaczy z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, przewodzi międzynarodowemu zespołowi naukowców, realizującemu pionierskie wielkoskalowe badania różnorodności biologicznej i ewolucji unikatowej fauny najstarszego jeziora w Europie, liczącego sobie ponad milion lat. Badania, oparte o zaawansowane metody transkryptomiczne i metabarkodingowe, odbywają się w ramach konsorcjum naukowego International Barcode of Life (iBOL), w skład którego wchodzi Wydział BiOŚ UŁ oraz stworzona na nim inicjatywa Polish Barcode of Life (PoLBOL).

Jednym z realizowanych zadań jest stworzenie biblioteki referencyjne barkodów DNA dla bezkręgowców wodnych zasiedlających Jezioro Ochrydzkie oraz jego okolice. Cel ten wpisuje się w główne motto projektu  BIOSCAN: „Illuminate Biodiversity”.

W 2021 roku opublikowany został film o realizowanym projekcie: