Bio4Pack – Uniwersytet Łódzki koordynatorem projektu wartości 4 mln euro w programie Horizon Europe

Projekt Bio4Pack, uznany przez Komisję Europejską za przełomowy dla branży opakowań w przemyśle spożywczym, a realizowany przez międzynarodowe konsorcjum kierowane przez naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego, otrzymał finansowanie w ramach programu Horizon Europe – EIC Pathfinder Challenges. Nasza uczelnia pełni honorową rolę lidera i koordynatora tego projektu, dofinansowanego kwotą niemal 4 milionów euro!

Bio4Pack banner

Komisja oceniająca uznała projekt Bio4Pack – Biodegradable Bio-based Bioactive Packaging Technology for Supporting Food Safety za rozwiązanie, które może zrewolucjonizować produkcję bezpiecznych i ekologicznych opakowań dla produktów spożywczych.  

Naszym celem jest opracowanie biodegradowalnych, bioaktywnych opakowań, które dzięki zastosowaniu bakteriofagów będą ograniczać rozwój drobnoustrojów odpowiedzialnych za psucie żywności i zakażenia pokarmowe szczególnie Gram-ujemnymi pałeczkami z rodzaju Salmonella – wyjaśnia dr Karolina Rudnicka (prof. UŁ), która przewodniczyła konsorcjum podczas prac nad wnioskiem projektowym, a przez kolejne 48 miesięcy będzie koordynować działania międzynarodowego zespołu badawczego. – Chcemy tym samym wydłużyć trwałość produktów mięsnych (drobiu), ograniczyć ilość odpadów plastikowych oraz zmniejszyć potrzebę stosowania antybiotyków.  

Założenia programu Pathfinder Challenges to także szeroko zakrojona i ścisła współpraca z pozostałymi zespołami, które uzyskały finansowanie w tym konkursie w celu wymiany doświadczeń i kreowania innowacji pomiędzy projektami, budując tzw. portfolio nowych rozwiązań w obszarze biodegradowalnych materiałów.  

Zdobycie środków w ramach programu Horizon Europe – EIC Pathfinder Challenges to ogromne wyróżnienie dla całego konsorcjum – spośród 401 zgłoszonych projektów, finansowanie uzyskało tylko 31, a Bio4Pack był jednym z 6 zwycięskich projektów w ramach wyzwania 3, dotyczącego innowacyjnych materiałów opakowaniowych. Warto podkreślić, że to pierwszy w historii konkursu EIC Pathfinder Challenges projekt, koordynowany przez polską instytucję. 

Praca nie rozpoczęła się w chwili przygotowywania wniosku a kilka lat wcześniej. Za sukcesem stoi doświadczenie jakie zespół UŁ zdobywał podczas realizacji innych projektów, doskonaląc model zarzadzania i komunikacji w badaniach o charakterze interdyscyplinarnym, takich jak TEAM-NET (FNP), TechMatStrateg (NCBiR), Lider (NCBiR) i sieciach naukowych COST EuroMicroPh

– komentuje dr hab. Przemysław Płociński, odpowiedzialny za upowszechnianie wyników projektu.

Projekt Bio4Pack to nie tylko badania i komercjalizacja ich wyników, ale również działania upowszechniające wiedzę m.in. o sposobach redukcji plastiku w naszym otoczeniu, w postaci webinarów szkoleń oraz hackatonów, kierowanych do osób studiujących i doktoryzujących się. Działania popularyzujące wiedzę i komercjalizację zaplanowane są przez cały okres realizacji projektu dlatego będziemy sukcesywnie o nich informować i zachęcać do aktywnego w nich uczestnictwa  

– dodaje dr Natalia Ratajczyk z WBiOŚ UŁ.  

To rezultat intensywnej pracy grupy badawczej z Uniwersytetu Łódzkiego, która odegrała kluczową rolę w przygotowaniu wniosku i utworzeniu komplementarnego zespołu specjalistów. Kluczowe było powiązanie ról i potrzeb wszystkich partnerów i kierowanie się założeniami konkursowymi. Za nami tysiące mejli i poprawek, kilka rewolucji podczas pisania wniosku oraz setki godzin spędzonych na spotkaniach konsorcjum. Przed nami wymagająca, ale i ekscytująca podróż badawczo-wdrożeniowa oraz współpraca na wielu płaszczyznach

– podsumowuje prof. Karolina Rudnicka z WBiOŚ UŁ. 

W skład międzynarodowego konsorcjum wchodzą: 

  • Uniwersytet Łódzki 
  • Politechnika Wrocławska 
  • Uniwersytet Gdański 
  • Proteon Pharmaceuticals S.A. 
  • Universiteit Hasselt – Faculteit Industriële Ingenieurswetenschappen (Leuven, Belgia) 
  • Instituto Superior Técnico, Portugalia 
  • Instituto de Ciencia y Tecnología de Alimentos y Nutrición ICTAN-CSIC (Hiszpania) 
  • TalTech – Tallinn University of Technology (Estonia). 

Materiał: Horizon Europe – EIC Pathfinder Challenges 
Redakcja: Biuro Prasowe UŁ