Dorota Masłowska na Wydziale Filologicznym UŁ – relacja z drugiego wykładu

„Nie przeczytałem jeszcze żadnej książki Doroty Masłowskiej, a już wiedziałem, że okradła mnie z wyjątkowości” – tym zdaniem rozpoczął swoje wprowadzenie dr Piotr Olkusz, otwierając drugie w tym roku spotkanie w ramach Łódzkich Wykładów z Poetyki. Gmach Wydziału Filologicznego UŁ odwiedziła ponownie Dorota Masłowska.

Między kultem twórczości a kultem wizerunku

W niezwykle osobistym i pełnym humoru wystąpieniu Dorota Masłowska podjęła refleksję nad rolą literatury, wizerunku i ciała pisarki we współczesnej kulturze medialnej. Punktem wyjścia była historia snu z udziałem Jarosława Kaczyńskiego – zaskakująca, dwuznaczna i przewrotnie symboliczna. Autorka „Pawia Królowej” uczyniła z niej metaforę poczucia własnej „ważności narodowej” – pytając, czy pisarz w ogóle jest jeszcze potrzebny społeczeństwu i komu właściwie służy literatura.

Kultura polska nie update’owała nigdy kondycji pisarki i pisarza; nie przyjęła do wiadomości, że to konkretna praca i konkretny zawód. Przez zapóźnienie cywilizacyjne w polskiej mentalności pisarstwo utkwiło jako boskie nadanie, natchnienie, nawiedzenie, […] wyobrażenie o pisaniu nie jako o pracy, a jako o darze, rodzaju mediumiczności, które nie może być skażone spieniężeniem

– tłumaczyła Dorota Masłowska w trakcie swojego wykładu.

maslowskaDorota Masłowska podczas wykładu

Osoby mistyczne czy influencerskie?

Dorota Masłowska w trakcie drugiego wykładu zauważyła, że choć pochodzi z kontrkulturowego środowiska, jej wizerunek ukształtował się w starciu z medialnymi oczekiwaniami, często wbrew niej samej. Opisała swoje doświadczenia z hejtem, infantylizacją, a także próbami pogodzenia „bycia sobą” z byciem postacią publiczną. Zastanawiała się, na ile dziś wizerunek autora może być ważniejszy niż sama literatura, i czy to „ciało piszące” nie stało się najbardziej eksponowaną częścią twórczości.

Od kontrowersji do kulturowego symbolu

W trakcie spotkania pisarka wróciła do burzliwego początku swojej kariery, wspominając medialne reakcje, społeczne osądy i atmosferę zazdrości, jaka towarzyszyła jej debiutowi.

Spotykałam się oczywiście z bardzo różnymi reakcjami, z pełną ich z pełnym wachlarzem. Spotykam się z agresją. Spotykałam się też z miłością albo ze stalkerstwem. Wrzuciłam bombę do systemu. Ten system się zaciął i przez jakiś czas naprawdę nie było wiadomo, co o mnie myśleć

– dodała pisarka.

książka

„Łódzkie Wykłady z Poetyki” na Spotify

Zapis audio tegorocznych wykładów publikujemy poniżej. Można je również odsłuchać bezpośrednio w serwisie streamingowym Spotify:

Tak to się wszystko zaczęło

Idea Łódzkich Wykładów z Poetyki narodziła się w marcu 2018 roku. Właśnie wtedy w murach gmachu Wydziału Filologicznego gościliśmy Olgę Tokarczuk. Późniejsza laureatka literackiej Nagrody Nobla wygłosiła na UŁ trzy wykłady. W następnych latach w budynku Filologa w ramach kolejnych edycji cyklu pojawili się Andrzej Stasiuk, Monika Sznajderman, Mariusz Szczygieł i Joanna Bator. Pomysłodawczynią serii wykładów z udziałem uznanych polskich pisarzy i pisarek jest Dziekan Wydziału Filologicznego UŁ prof. dr hab. Joanna Jabłkowska.

W ramach tegorocznych „Łódzkich Wykładów z Poetyki” zaplanowano trzy spotkania z Dorotą Masłowską na Wydziale Filologicznym. Ostatni wykład cenionej autorki odbędzie się 14 maja o godzinie 17:00 w auli A1. Wstęp wolny.