Bezpośrednią inspiracją do zorganizowania wydarzenia stała się książka Agnieszki Jaros i Magdaleny Staniaszek, pt. „Chcę żyć! Żyć inaczej. Techniki wspierania ucznia w kryzysie suicydalnym”, opublikowana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.
Publikacja porusza temat samobójstw wśród dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem funkcjonowania uczennic i uczniów doświadczających kryzysu suicydalnego.
Książka składa się z dwóch części:
- teoretycznej – wprowadzającej w tematykę suicydalną i ukazującej perspektywę nastolatków,
- praktycznej – zawierającej scenariusze warsztatów ujęte w trzech blokach tematycznych, skierowanych zarówno do kadry pedagogicznej, jak i uczennic oraz uczniów.
Harmonogram konferencji:
10.00-10.15 – oficjalne otwarcie konferencji i przywitanie gości
10.15-11.00 – „Kryzys samobójczy – współpraca nauczyciela i lekarza psychiatry”. Wystąpienie psychiatry dziecięcego i młodzieżowego, lek. Rafała Szmajdy
11.00-11.20 – „Statystyki dotyczące zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży”, Jan Grobelny z Fundacji GrowSpace
11.15-12.00 – panel „Kryzys suicydalny u dzieci i młodzieży – jak mogę mu przeciwdziałać?”:
- Agata Kobylińska, Pełnomocniczka ds. Dzieci i Młodzieży przy Prezydencie Miasta Łodzi, Urząd Miasta Łodzi · Marta Nowacka, koordynatorka ds. przeciwdziałania dyskryminacji, mobbingowi oraz innym zachowaniom niepożądanym, prewencja zachowań samobójczych, Centrum Wsparcia i Dostępności, Uniwersytet Łódzki
- Elżbieta Płaszczyk, zastępca dyrektora Wydziału Edukacji
prowadzenie: Kamila Litman
12.15-12.30 – przerwa
12.30-13.15 – rozmowa z dr Agnieszką Jaros oraz dr Magdaleną Staniaszek wokół książki „Chcę żyć! Żyć inaczej. Techniki wspierania ucznia w kryzysie suicydalnym”
prowadzenie: Marta Szymczyk
13.15 – zakończenie konferencji
13:30–14:30 – warsztat prowadzony przez dr Agnieszkę Jaros oraz dr Magdalenę Staniaszek, oparty na scenariuszach zawartych w publikacji „Chcę żyć! Żyć inaczej. Techniki wspierania ucznia w kryzysie suicydalnym”.
Liczba miejsc ograniczona – maks. 30 osób.
Obowiązują zapisy! Prosimy o podanie informacji o chęci udziału w warsztacie w e-mailu zgłoszeniowym: marta.szymczyk@uni.lodz.pl do 10 lutego 2025 r.
Wydarzenie jest bezpłatne i otwarte, skierowane przede wszystkim do nauczycieli, pedagogów, psychologów oraz wszystkich osób pracujących z dziećmi i młodzieżą.
WAŻNE! Podczas wydarzenia będzie możliwość zakupu książek Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego z serii Edukacja dla Mądrości.
Organizatorzy wydarzenia:
- Biuro Aktywności Miejskiej UMŁ
- Pełnomocniczka ds. dzieci i młodzieży przy Prezydencie Miasta Łodzi
- Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.