Po co nam planowanie miast? Spotkanie w Bibliotece Secesja.Archihub

Miejsce wydarzenia: Zachodnia 76, 90-725 Łódź
Czas: 07 lutego 2025 (piątek) 17:00 - 19:00

Nie ma nic bardziej przydatnego od dobrego planu i nie ma nic bardziej praktycznego, niż dobra teoria. Dlatego od wieków ludzie planują miasta i starają się opisać, jak to dobrze robić. Planowanie miast to dziedzina wiedzy, na którą większość mieszkańców nie zwraca uwagi, a bez której trudno byłoby w miastach żyć. Spotkanie na temat książki „Planowanie miasta” pokaże, po co planować, jak to robić oraz jak wiele specjalistek i specjalistów od planowania urbanistycznego angażuje się w ten proces na co dzień, aby miasto nie pogrążyło się w chaosie.

Prof. Mariusz Sokołowicz na tle zabytkowych, łódzkich kamienic

W ramach cyklu „Nauka inspiruje” zapraszamy w piątek, 7.02.2025 r. o godz. 17.00 na spotkanie z jednym z najbardziej znanych polskich badaczy gospodarki przestrzennej, łączącym w swojej karierze ścieżkę naukową z aktywistyczną. Dr hab. Mariusz Sokołowicz, prof. UŁ na co dzień bada gospodarki miast i regionów oraz sposoby poprawy skuteczności ich funkcjonowania. W wolnych chwilach dużo czyta i trochę pisze. Jego pasją są podróże, szczególnie motocyklowe. Podczas wystąpienia w Bibliotece Secesja.Archihub (ul. Zachodnia 76) przybliży książkę poświęconą planowaniu przestrzeni miejskich. 

O książce

Krótkie wprowadzenie do planowania miast stanowi przegląd rozwoju tej dziedziny wiedzy i akcentuje jej ważną rolę w coraz bardziej zurbanizowanym świecie. Odwołuje się przede wszystkim do dorobku architektury i urbanistyki, choć zawiera także nawiązania do ekonomii i socjologii miast oraz do zagadnień ekologicznych. Fascynująca opowieść o miastach toczy się wokół siedmiu obszarów planowania, takich jak: projektowanie układu ulic, równowaga między koncentracją zabudowy a jej rozproszeniem, rewitalizacja najstarszych dzielnic miejskich, konflikty na tle różnic społecznych i etnicznych, zarządzanie w dużych regionach miejskich, traktowanie miast jako systemów naturalnych oraz odporność na zagrożenia lub szoki naturalne i społeczno-ekonomiczne. Dane te wskazują, jak planowanie ewoluowało na przestrzeni lat, gdy kolejne pokolenia planistów rozwijały nowe podejścia w odpowiedzi na przemiany zachodzące w gospodarce i społeczeństwie.

Zapraszamy również na debatę Plac Wolności w Łodzi – przestrzeń odzyskana, która odbędzie się dzień wcześniej, w czwartek  6 lutego, o godz. 17.30 w Bibliotece Wolność, plac Wolności 4.

Redakcja: Michał Gruda (Centrum Współpracy z Otoczeniem i Społecznej Odpowiedzilaności Uczelni)

Miejsce wydarzenia: Zachodnia 76, 90-725 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 07 lutego 2025 (piątek) 17:00 - 19:00

  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB
  • ND