Konkurs, którego rozstrzygnięcie właśnie nastąpiło, podsumowano podczas briefingu władz uczelni i województwa w rektoracie UŁ. Zgłoszonych zostało łącznie ponad 50 projektów, z których wybrano 18. Wytypowane pomysły zostały wsparte kwotą 10,2 mln zł.
Ogłosiliśmy ten konkurs, bo wszystkim zależy, aby Łódzkie było regionem otwartym, tolerancyjnym, sprawiedliwym. Aby każdy mieszkaniec, zarówno ten, który się tu urodził i mieszka od zawsze, czy ten, który przyjechał do pracy lub na studia, czuł się tu dobrze. Bez względu na to, jaki ma kolor skóry, jakie ma wyznanie, skąd przyjechał, czy ile liczy lat
– mówi Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa Łódzkiego.
Dziękuję pani marszałek, że ogłosiła ten konkurs. To dla nas wspaniała wiadomość, że jesteśmy jednym z beneficjentów. Cieszę się, bo to inwestycja w ludzi. Promujemy Uniwersytet Łódzki jako uniwersytet ludzki. Jesteśmy największym pracodawcą w regionie i jesteśmy gotowi, aby wcielić nasz projekt w życie. Chciałbym, abyśmy mogli na koniec powiedzieć, że świecimy przykładem
– dodaje prof. dr hab. Rafał Matera, rektor UŁ.
Wśród laureatów konkursu znalazł się projekt „UniLodz – strefa wolna od dyskryminacji”. Uniwersytet Łódzki otrzymał na niego 500 tysięcy złotych. Polega on m.in. na objeciu wsparciem osób pracujących na uczelni, doświadczających dyskryminacji, ale będzie też skierowany do wszystkich chcących podnieść swoją wiedzę na temat zarządzania różnorodnością czy przepisów i polityk antydyskryminacyjnych.
Przewidzieliśmy też indywidualne wsparcie, między innymi psychologiczne, dla pracowników doświadczających dyskryminacji. Zaplanowaliśmy kampanię edukacyjną w mediach społecznościowych na rzecz równego traktowania pod hasłem „UniLodz razem”
– uzupełnia Anna Rolczak, zastępczyni kanclerza UŁ.
To bardzo ważne, bo w Uniwersytecie Łódzkim jak w soczewce skupia to, jakiego my, mieszkańcy, chcemy województwa. A oczekujemy, że będzie ono otwarte, nowoczesne, różnorodne. W różnorodności jest siła i nie należy się jej obawiać
– podsumowuje marszałek Joanna Skrzydlewska.
Co zostanie zrealizowane w ramach projektów, które uzyskały dofinansowanie w konkursie? Przede wszystkim warsztaty i szkolenia dotyczące niedyskryminacji, równego traktowania i zarządzania różnorodnością, seminaria podnoszące świadomość na temat przepisów i polityk antydyskryminacyjnych, kampanie społeczne i działania na rzecz równego traktowania. Będą też porady specjalistów: prawników, psychologów, seksuologów, dla osób doświadczających dyskryminacji.
„UniLodz – strefa wolna od dyskryminacji”
Celem nagrodzonego dofinansowaniem projektu UŁ jest wspieranie aktywnego włączenia społecznego w celu promowania równości szans, niedyskryminacji i aktywnego uczestnictwa. Zostanie on osiągnięty poprzez działania mające na celu wzrost wiedzy i świadomości w zakresie niedyskryminacji oraz zarządzania różnością wśród osób pracujących na Uniwersytecie Łódzkim, a także poprzez objęcie wsparciem doświadczających nierównego traktowania. Realizacja projektu potrwa od 1 kwietnia br. do 31 marca 2026 r.
W tym okresie zostaną podjęte następujące działania:
- Warsztaty i szkolenia w zakresie niedyskryminacji i zarządzania różnorodnością.
- Szkolenia podnoszące świadomość na temat przepisów i polityk antydyskryminacyjnych.
- Kampania społeczna na rzecz równego traktowania "UniLodz razem"
- Poradnictwo specjalistyczne (psychologiczne, organiz.) dla osób bezpośrednio doświadczających dyskryminacji.
Cykl szkoleń odpowiada na zdiagnozowane potrzeby osób pracujących, uwzględniając rzeczywiste problemy, tj. sytuacje konfliktowe, komunikację we współpracy i zachowania dyskryminacyjne. Uczestnicy oraz uczestniczki poznają i przećwiczą techniki reakcji na te zachowania. Zaplanowano szkolenia i warsztaty podejmujące kwestie wielokulturowości, komunikacji budującej współpracę i zaufanie, rozwiązywanie sytuacji trudnych i konfliktowych, reagowania na sytuacje niewłaściwe.
25 osób ze społeczności akademickiej UŁ doświadczających dyskryminacji zostanie objętych indywidualnym wsparciem psychologicznym świadczonym przez psychologów z Centrum Wsparcia i Dostępności UŁ. W szkoleniach, które będą realizowane w modułach odrębnie dla każdego z 13 wydziałów uczelni oraz na platformie Moodle weźmie udział około 600 osób pracujacych w UŁ. Wielokrotność tej liczby będzie odbiorcami i odbiorczyniami kampanii „UniLodz razem” (prowadzonej też w mediach społecznościowych).
„UniLodz razem”
Kampania ma na celu budowanie w społeczności Uniwersytetu Łódzkiego poczucia bezpieczeństwa i zaufania wśród jej członków i członkiń: do siebie nawzajem i do instytucji, poprzez edukację i wsparcie w obszarach zw. z działaniami antymobbingowymi i antydyskryminacyjnymi na uczelni. Kampania, oprócz walorów edukacyjnych: szerzenia wśród społeczności i interesariuszy zewnętrznych wiedzy, czym są mobbing, molestowanie i dyskryminacja, przedstawi wewnętrznym odbiorcom i odbiorczyniom zaktualizowane procedury antydyskryminacyjne i antymobbingowe, zapewnieni wsparcie w przypadku doświadczania lub bycia świadkiem niepożądanych zachowań, wskaże odpowiednie instancje, do których można się zgłaszać w celu uzyskania wsparcia.
Materiał: Urząd Marszałkowski, UŁ
Redakcja: Biuro Prasowe UŁ
Zdjęcia: Maciej Andrzejewski (Centrum Komunikacji Marki UŁ)