Wystawa Agnieszki Strzeleckiej-Ślęzak w ramach XVIII Dni Japońskich na UŁ

Miejsce wydarzenia: ul. Marii Skłodowskiej-Curie 11, 90-505 Łódź

Zapraszamy na wystawę obrazów, grafik i rysunków Agnieszki Strzeleckiej-Ślęzak pt. „NIEDOPOWIEDZENIA. Kwiat i pejzaż”, która będzie wydarzeniem towarzyszącym XVIII Dniom Japońskim organizowanym przez Klub Yakuomo-Goto oraz Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego. Wernisaż odbędzie się 23 kwietnia o godz. 18.00 w Uniwersyteckiej Galerii Wozownia 11, na ul. Skłodowskiej-Curie 11.

Wystawa, na której prezentowane będą prace Agnieszki Strzeleckiej-Ślęzak jest efektem współpracy prof. Jolanty Młodawskiej-Bronowskiej – pomysłodawczyni i organizatorki Dni Japońskich na Uniwersytecie Łódzkim i artystki, która od wielu już lat bierze udział w tym wydarzeniu. 

Bogata kultura Japonii, umiejętność łączenia tradycji z nowoczesnością, piękno otaczającej przyrody, przyjazne relacje; wszystko to sprawia, że zainteresowanie tym krajem w Polsce, nie słabnie. Japonię i Polskę dzieli 11 tys. kilometrów, chociaż w dobie internetu, ta odległość ulega pozornemu zmniejszeniu. Ze względu na dużą odległość i inny, azjatycki krąg kulturowy, zapewnienie rzetelnej wiedzy o Japonii do łatwych nie należy. Idea organizowania Dni Japońskich powstała na tym tle. Zapragnęłam, żeby przybliżyć ten kraj polskiemu odbiorcy, nie tylko poprzez media anime, mangi, czy cosplay – stosunkowo popularne na Zachodzie – ale, sięgnąć głębiej, do uwarunkowań społeczno-kulturowych tego kraju, jego historii, języka, sztuki, gospodarki, nauki.

– wyjaśnia prof. Młodawska-Bronowska. 

Agnieszka Strzelecka-Ślęzak, rysunek w technice tradycyjnego malarstwa japońskiego suibokuga (tusz, woda, papier ryżowy), 2025  

Agnieszka Strzelecka Ślęzak, artystka zainspirowana japońską sztuką, poszukuje pejzażu w detalu i abstrakcji. Wśród wielu inspiracji jest otaczająca ją przyroda i botanika. Ceni szarości, niedopowiedzenia, które pozwalają działać wyobraźni. Pejzaż jest przez nią studiowany i rejestrowany różnymi technikami. Od rysunku ołówkiem poprzez obraz olejny aż do niezwykle syntetycznego ujęcia w suibokudze – technice tradycyjnego malarstwa japońskiego.  

Artystka stosuje w swoim malarstwie szeroki wachlarz środków: tusz na papierze, olej na płótnie, akryl na papierze, farby do ceramiki na porcelanie, tlenki manganu, żelaza i kobaltu na glinie. Kryją się za nimi gest, lekkość. Patrząc na jej prace zdaje się, że malowane są bardzo szybko. Ale pod wierzchnią warstwą perfekcji prac kryje się wiele godzin ćwiczeń. Malarka z suibokugi czerpie niebezkrytycznie. Przyjmuje mozolność ćwiczeń i powtórzeń, aby ręka i oko zyskały swobodę przedstawiania rzeczywistości, przefiltrowanej przeze osobistą wrażliwość. Znajduje w niej funkcję ilustracji – pewnego uproszczenia, w celu pokazania idei czy ducha tego, co widzi. Droga na skróty, „sztuczki” w malarstwie suibokuga pozwalają cudownie skrócić czas tworzenia rysunku, czas rejestracji tego co widzi oko. W malarstwie europejskim także stosowano szybki rysunek tuszem, za pomocą piórka (stalówki), wzbogacony o lawowanie, czyli nadawanie walorów za pomocą rozcieńczonego tuszu. Suibokuga, zdaniem artystki, także do tego nawiązuje. 

Specjalną jakością w twórczości Agnieszki Strzeleckiej-Ślęzak są kwiaty i pejzaż. Kwiat w kulturze zarówno polskiej jak i japońskiej jest czytany jako coś ulotnego i delikatnego, pełen znaczeń i symboliki. Malarstwo japońskie przedstawia kwiaty zwykle w konwencjonalny sposób, który artystka często łamie, aby pokazać indywidualną wrażliwość. 

XVIII Dni Japońskie odbędą się w dniach 26–27 kwietnia 2025 roku na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Jak co roku, wydarzenie poświęcone jest pogłębieniu wiedzy o kulturze, nauce, gospodarce i społeczeństwie Japonii. Po więcej informacji na temat programu Dni Japońskich zapraszamy do artykułu na stronie UŁ. 

Wystawa „NIEDOPOWIEDZENIA. Kwiat i pejzaż” dostępna będzie od 23 kwietnia do 30 maja 2025 r. 

  • wernisaż 23 kwietnia, godz. 18.00, Wozownia 11, ul. M. Skłodowskiej-Curie 11 

  • 24–25 kwietnia, wystawa czynna w godz. 12.00-18.00

  • 26–27 kwietnia, wystawa czynna w godz. 12.00-18.00

W pozostałe dni po uzgodnieniu wizyty pod adresem e-mail: wydarzenia@uni.lodz.pl  

Więcej informacji na temat prac i artystki znajduje się na stronie wystawy

 

Miejsce wydarzenia: ul. Marii Skłodowskiej-Curie 11, 90-505 Łódź

  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB
  • ND