X Turniej Debat Historycznych IPN w gościnnych murach Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ

16 kwietnia br. w Instytucie Historii Uniwersytetu Łódzkiego – po raz pierwszy występującego w roli współorganizatora – odbył się regionalny etap jubileuszowego X Turnieju Debat Historycznych IPN. Współorganizacja wydarzenia przez Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ to ważny krok w rozwijaniu zaangażowania Uniwersytetu w inicjatywy popularyzatorskie i edukacyjne skierowane do młodzieży ponadpodstawowej. Instytut nie tylko udostępnił swoje sale i stworzył przyjazną przestrzeń do debaty, ale także aktywnie włączył się merytorycznie w organizację turnieju.

Zdjęcie

W rolę sędziów i ekspertów wcielili się pracownicy dydaktyczni Instytutu Historii UŁ, którzy wspierali uczestników swoją wiedzą i doświadczeniem. Szczególne podziękowania należą się prof. Annie Kowalskiej-Pietrzak, dyrektor Instytutu, a także zespołowi:

Ich zaangażowanie znacząco przyczyniło się do wysokiego poziomu wydarzenia.

dr S. L. Szczesio

Pierwszy raz uczestniczyłem w takim wydarzeniu - jako sędzia w turnieju debat historycznych, w którym wzięło udział kilkanaście drużyn ze szkół ponadpodstawowych. Jestem pod wrażeniem przygotowania młodzieży do dyskusji o wydarzeniach sprzed kilkudziesięciu lat oraz ich intelektualnej ciekawości. Pozytywnie zaskoczył mnie poziom wiedzy historycznej uczestników, ich zdolność do logicznego argumentowania i kultura dyskusji. Zadawali trudne pytania, prezentowali ciekawe opinie na temat realiów epoki i wykazywali prawdziwe zainteresowanie tym złożonym okresem naszej historii. Gratuluję wszystkim uczestnikom i jest to dla mnie budujące doświadczenie.

– podkreśla dr. Sławomirowi L. Szczesio

Turniej zgromadził 11 drużyn licealnych z Kutna, Łowicza, Łodzi, Ostrzeszowa, Płocka, Tomaszowa Mazowieckiego i Wielunia. Wielu z uczestników odwiedziło nasz Wydział po raz pierwszy, zyskując nie tylko możliwość zaprezentowania swoich umiejętności retorycznych, lecz także zapoznania się z atmosferą życia akademickiego.

uczestnicy

Turniej, oparty na formule debaty oksfordzkiej, miał na celu rozwijanie umiejętności argumentacji, logicznego myślenia oraz spojrzenia na historię z różnych perspektyw. W tym roku uczniowie debatowali nad takimi tezami jak:

  • Strajki robotników w PRL były przede wszystkim protestami ekonomicznymi.
  • Okres rządów Edwarda Gierka słusznie nazywany jest „złotą dekadą” PRL.
  • Okres PRL sprzyjał upodmiotowieniu kobiet w życiu społecznym.
  • Przemiany polityczne w Polsce w roku 1989 to przede wszystkim wynik sytuacji geopolitycznej, a nie sytuacji wewnętrznej.
  • Na lekcjach historii w szkole powinno się uczyć przede wszystkim o dziejach Polski.

debaty IPN

Zwyciężyła drużyna z Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Płocku, która będzie reprezentować region łódzki podczas ogólnopolskiego finału w Sejmie RP w czerwcu. Serdecznie gratulujemy!

Informacje i zdjęcia: Dział Promocji WFH UŁ